Гормональний дисбаланс

Людський організм не дарма порівнюють із космосом. Як зірок, галактик, планет, туманностей, комет та чорних дірок у Всесвіті, у ньому теж дуже багато всього: органи, системи, різні тканини та клітини, ферменти та гормони… Одних лише гормонів близько 70! Вони виконують свої функції, беручи участь у складних взаємодіях із сотнями інших речовин, і тим самим впливають на зовнішність та стан організму. І так само, як про далекий космос, сучасна наука ще не все знає про роботу гормонів у тілі людини, зокрема в жіночому. Але багато вже відомо, тому у більшості випадків гормональний збій можна усунути.

Що таке гормональний дисбаланс?

Усіма процесами в організмі керує ендокринна система. До неї належать щитоподібна залоза, гіпофіз, надниркові залози та яєчники. Є також гормони, які виробляються у шлунку (грелін, лептин) та у підшлунковій залозі (інсулін). У яєчниках у дівчат та жінок синтезуються статеві гормони естрогени та прогестини. Чоловічий гормон тестостерон у невеликій кількості теж потрібен жіночому організму. Що це означає? Що жінка буде гарною, здоровою, здатною народжувати дітей (фертильною) та пристрасною в інтимній близькості.

Гормональний дисбаланс – це порушення вироблення чи активності гормонів. Усі вони діють у тісному зв’язку між собою, і якщо якогось стає занадто багато чи замало, виникає збій у певних процесах. Спочатку такий гормональний дисбаланс нічим не проявляється. І якщо організм його порівняно швидко усуває – а на це спрямовано багато різних ресурсів, то гармонія в ендокринній системі відновлюється, все приходить до норми, і жінка нічого не помічає та не відчуває змін свого стану. Інша річ, якщо порушення триває довго – це може призвести до розвитку різних патологій та захворювань.

Якими є причини гормонального дисбалансу?

Усі причини гормонального дисбалансу у жінок можна розділити на дві категорії: спадкові чи набуті. Так, якщо у матері дівчини менопауза настала у 45 років, то з великою ймовірністю можна прогнозувати, що й у неї це буде приблизно в такому ж віці.

Із набутими причинами усе набагато складніше. Щоб довго не просторікувати  про те, що треба вести здоровий спосіб життя (не палити, правильно харчуватися, займатися фізкультурою), приймемо це як умову, якої неухильно дотримуються всі жінки. Але й тоді залишиться ще чимало чинників, здатних спричинити гормональний збій:

  • Частий прийом гормональних препаратів для екстреної контрацепції. Вони різко змінюють гормональний фон, тому можуть зумовити порушення менструального циклу та овуляції. Зловживання такими засобами неприпустиме!
  • Традиційні методи переривання вагітності. Аборти також призводять до розвитку гормонального дисбалансу. Після цього організму може знадобитися багато часу, щоб відновити нормальну роботу залоз внутрішньої секреції. Найкраще постійно використовувати мікродозові гормональні контрацептиви, але не за порадою подруги, а суворо за призначенням лікаря. Він підбирає конкретний препарат, зважаючи на індивідуальні гормональні особливості пацієнтки.
  • Недостатнє харчування та високі фізичні навантаження. Багато жінок сидять на жорстких обмежувальних дієтах і виснажують себе вправами у спортзалі задля збереження стрункості фігури. Це прямий шлях до аменореї (відсутності місячних) через порушення балансу гормонів.
  • Захворювання ендокринної системи та аутоімунні патології. Це недуги щитоподібної залози (гіпотиреоз, тиреотоксикоз), надниркових залоз (пухлини, синдром Іценка – Кушинга) тощо. Можуть тривалий час розвиватись приховано, але при цьому порушувати гормональний фон.
  • Вікові фізіологічні зміни. У жінок приблизно у 45 років починається гормональна перебудова, пов’язана з природним згасанням дітородної функції. В організмі спочатку знижується рівень естрогенів, а потім – прогестинів. Якщо цей процес відбувається дуже повільно та плавно, то пережити його легко. Однак у багатьох випадках він різкий та швидкий, що спричиняє значне погіршення самопочуття.
  • Затяжний психоемоційний стрес. Психосоматика довела, що реакції нашої нервової системи впливають на обмін речовин. Так, гормон стресу кортизол пригнічує секрецію лютеїнізуючого гормону, естрадіолу та прогестерону. У молодих жінок це призводить до болючих місячних (альгодисменореї), відсутності овуляції та недостатності лютеїнової фази1. У жінок віком близько 50 років на тлі важкого стресу можуть спостерігатися виражені явища остеопорозу навіть за нормального рівня естрогенів, що пояснюється підвищеною кількістю глюкокортикоїдів1.
  1. Татарчук Т.Ф. Стресс и репродуктивная функция женщины // Международный эндокринологический журнал, 2006, №3(5).

Симптоми та ознаки

Характер симптомів гормонального дисбалансу у жінок залежить від того, яких саме гормонів він стосується. Розібратися у цьому допомагають аналізи, які призначає ендокринолог чи гінеколог. Однак у будь-якому разі жінку мають насторожити такі ймовірні ознаки порушення гармонії гормонів:

  • Збій менструального циклу. У нормі його тривалість становить від 21 до 35 днів. Якщо менструації спостерігаються рідше або частіше, якщо є виділення у міжменструальний період, або менструацій кілька місяців немає, а потім вони відновлюються, це є симптомом гормонального порушення.
  • Зміна характеру менструальних виділень. Тривалість та інтенсивність менструації має бути приблизно однаковою з місяця на місяць. Якщо виділення стають мізерними і припиняються швидше, ніж раніше, або, навпаки, тривають довше і стають дедалі ряснішими – це результат гормонального дисбалансу.
  • Безпліддя чи невиношування вагітності. Такий симптом може бути єдиним, навіть якщо з менструаціями все начебто гаразд.
  • Вугрові висипання. Прищі (акне) на обличчі, грудях та спині – ознака відносного надлишку чоловічих статевих гормонів андрогенів. Під їхнім впливом сальні залози посилено працюють, що призводить до закупорки сальних протоків та появи висипів. Погіршує стан шкіри і жіночий гормон прогестерон. Його рівень підвищується за тиждень до менструації, тому знижується імунітет шкіри і збудники акне (бактерії) активізуються.
  • Гірсутизм. Ріст волосся на обличчі, руках, ногах у жінок свідчить про порушення в роботі надниркових залоз, яєчників або гіпофіза.
  • Надмірна вага. Цей симптом найчастіше спостерігається у жінок старше 45 років і пов’язаний з тим, що підвищується синтез інсуліну, кортизолу, серотоніну і, навпаки, знижується вироблення естрогенів, тестостерону та гормонів щитоподібної залози. Внаслідок цього посилюється апетит, уповільнюється обмін речовин та збільшуються запаси жиру.
  • Зниження статевого потягу (лібідо). Через гормональний збій інтимне життя стає тягарем, може виникати дискомфорт і біль під час близькості. Часто це пов’язано з вагінальною сухістю при віковому зниженні рівня естрогенів.
  • Головний біль, перепади настрою, дратівливість. За функціонування нервової системи відповідають дофамін, норадреналін, серотонін та ін. Ці речовини працюють у тісному зв’язку зі статевими гормонами. У разі браку останніх у початковій стадії переходу до менопаузи виникають такі симптоми, які хибно прийнято пов’язувати із втомою.
  • Короткочасні припливи жару в обличчі та тілі, підвищена пітливість. Це вже явна ознака браку естрогенів та підтвердження того, що організм жінки перебуває у стадії переходу до клімаксу.

Як лікувати гормональний дисбаланс?

Будь-які симптоми, які можуть свідчити про гормональний дисбаланс, – це привід негайно звернутися до лікаря-гінеколога. Він знає, як усунути гормональний дисбаланс: проведе огляд, призначить лабораторні та інструментальні дослідження, порекомендує консультації з іншими фахівцями, насамперед з ендокринологом. Лікування гормональними препаратами може бути пов’язане з побічними ефектами, проте їх прийом допомагає жінкам схуднути, помолодшати, мати кращий вигляд і розв’язати деякі проблеми зі здоров’ям.

Варто враховувати, що багато симптомів гормонального дисбалансу пов’язано з браком естрогенів. Так буває не тільки за нормального, фізіологічного клімаксу, а й задовго до нього. У народі це явище називають раннім клімаксом, а лікарі – передчасною недостатністю яєчників. За підрахунками фахівців столичного ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України», це явище до 35 років зустрічається у жінок із частотою 1:250, а вже у 40 років набагато частіше – 1:100. Умови та причини того, чому яєчники не працюють як слід, у половині випадків встановити не вдається2. Буває, що синтез естрогенів знижується після періоду мізерних виділень (олігоменореї) або повної відсутності менструацій без вагітності (аменореї), прийому гормональних контрацептивів, після пологів. І що примітно, у таких випадках, навіть за тривалого дефіциту естрогенів таких явних ознак їх браку, як припливи та пітливість, зазвичай немає. Це означає, що жінки не звертаються до лікарів вчасно та втрачають час. Адже підвищується ризик раннього розвитку небезпечних вікових захворювань – остеопорозу, інфаркту міокарда та мозкового інсульту.

Що робити у разі гормонального збою? Не боятися його лікувати за допомогою лікарів! І пам’ятати: що раніше виникає проблема зниження рівня естрогенів у жіночому організмі, то швидше настає менопауза. Тому жінкам віком від 40 років слід уважно стежити за змінами циклу, самопочуття (брак сил), настрою, ваги тощо. За цими першими ознаками наближення клімаксу (не чекаючи на припливи) можна зрозуміти, що час надати організму правильну підтримку і тим самим відтермінувати і зробити максимально комфортним період менопаузи.

Такою підтримкою може бути застосування комплексу Менопейс Оріджинал (без гормонів). Він містить основні вітаміни та мінерали, а додатково – соєві фітоестрогени, які певною мірою компенсують брак власних. Ще в ньому є бор – каталізатор реакцій синтезу естрогенів у яєчниках та надниркових залозах, який покращує вироблення власних естрогенів у жіночому організмі.

Менопейс Оріджинал м’яко сприяє усуненню гормонального дисбалансу у жінок. Його регулярний прийом починаючи з 40-45 років – це чудовий спосіб відтермінувати настання клімаксу з усіма його «принадами»! А ваші принади довше залишаться з вами – пружна сяюча шкіра без зморшок, струнка фігура, гарне волосся й нігті, а також добрий настрій, бадьорість і міцний імунітет. А якщо вже спостерігаються різко виражені симптоми клімаксу з частими припливами та сильними порушеннями циклу, є сенс використовувати Менопейс Плюс. Ще один комплекс лінійки – Менопейс Найт – підійде жінкам у віці 45+, які страждають на сильні порушення сну.

2. Татарчук Т.Ф., Косей Н.В., Тутченко Т.Н. Преждевременная недостаточность яичников: синдром или диагноз / Клиническая лекция // Репродуктивна ендокринологія, 2017, №2.

менопейс menopace
менопейс menopace
менопейс menopace
Читайте також
болит молочная железа

Біль у молочних залозах при клімаксі

При переході до менопаузи організм жінки зазнає гормональних змін, пов’язаних із поступовим згасанням репродуктивної функції. Скорочується синтез статевих гормонів прогестерону і естрогенів, співвідношення між ними стають нестабільними. Це провокує  різні…
ДЕТАЛЬНІШЕ
климакс

Затяжні місячні при клімаксі

Більшість жінок віком понад 40 років помічають, що характер і тривалість менструацій у них починають змінюватися. Річ у тім, що в цьому віці розпочинається поступова перебудова гормональної системи, що впливає…
ДЕТАЛЬНІШЕ

Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи

На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Великобританія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.20.09.01 * Під висловом “№1 у Великобританії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великобританії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 1 грудня 2018 року.” ** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.

менопейс menopace
Меню