Клімакс буває не тільки у жінок, а й у чоловіків. Це андропауза, або частковий андрогенний дефіцит, що виникає з віком. Чоловічий клімакс також зумовлений поступовим зменшенням в організми статевих гормонів, насамперед тестостерону. Підраховано, що після 30–40 років рівень цього гормону знижується приблизно на 1–2% за рік, а в середньому за життя — на 51%*. Якщо брати за діагностичний критерій кількість вільного тестостерону у крові, то можна зауважити, що у 10% чоловіків віком 40–60 років і у 30% віком від 60–80 років є андрогенна недостатність. Чоловічий клімакс – це не хвороба, а стан, при якому виникає низка симптомів того, що організму бракує тестостерону.
Чоловічий клімакс

Як проявляється чоловічий клімакс
Рівень тестостерону неоднаковий у різних людей одного і того ж віку. Усе залежить від способу життя, наявності супутніх захворювань, шкідливих звичок, спадковості. Прояви чоловічого клімаксу теж різні:
- гарячі припливи, незрозумілі епізоди пітливості;
- безсоння, нервозність, пригніченість, дратівливість, млявість;
- зниження сили і фізичної активності, болі у м’язах та суглобах;
- поява зайвої ваги з локалізацію на животі;
- зниження інтересу до сексу або сексуального бажання, проблеми з потенцією (зниження сили ерекції або її відсутність);
- розвиток простатиту, гіперплазії передміхурової залози, аденоми простати (утруднене сечовиділення, біль);
- зниження якості оргазму та порушення сім’явиверження (еякуляції);
- нездатність зачати дитину.
Скільки триває чоловічий клімакс
Якщо під чоловічим клімаксом мати на увазі поступове зниження рівня тестостерону і маскулінності, то цей процес триває кілька десятиліть. Зазвичай зміни в організмі під час настання андропаузи відбуваються плавно і без значного погіршення самопочуття через припливи, як це стається у жінок.
Чоловічий клімакс і психологічний стан
У період вікового зниження рівня тестостерону чоловіки зазвичай найбільше переймаються зниженням потенції. Цей факт вони сприймають як ознаку старості, що наближається, а це негативно впливає на їхній психологічний стан. Усвідомлення того, що клімакс неминучий, провокує апатію, страхи, тривожність і депресію. Чоловік відчуває ослаблення пам’яті й концентрації уваги, знижуються його мотивація та продуктивність роботи, падає самооцінка і загальний життєвий тонус. У такій ситуації потрібна підтримка близьких людей і медична допомога, адже головне при андропаузі – якомога довше зберегти здоров’я інших органів і систем, на які негативно впливає брак тестостерону.
Чоловічий клімакс як з ним боротися
Для лікування чоловічого клімаксу існують препарати, що стимулюють вироблення тестостерону та інших гормонів. Боротися з наслідками андропаузи також допомагає замісна терапія препаратами тестостерону. Щоправда, їх може призначити лише лікар-андролог, оскільки вони мають серйозні протипоказання та побічні ефекти. Є переконливі докази позитивного впливу таких ліків органи-мішені у чоловіків, що старіють, однак результатів їх тривалого застосування ще замало. Учені наразі досліджують ризик замісної терапії андрогенами для серцево-судинної системи і передміхурової залози.
*Щеплев П.А., Гарин Н.Н. Андропауза – актуальная проблема современной андрологии // Международный эндокринологический журнал, 2008, № 4 (16).
Заспокійливі препарати при клімаксі
Гормональна терапія при клімаксі
Які вітаміни пити при клімаксі
Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи
На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Велика Британія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.25.04.02 * Під висловом “№1 у Великій Британії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великій Британії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 7 вересня 2025 року.” **Журнал «Здоров’я України» № 11-12 (384-385), червень 2016 р. Г.І. Резніченко, д.м.н., професор, Н. Ю. Резніченко, к.м.н., В. Ю. Потебня, к.м.н., Запорізька медична академія післядипломної освіти МОЗ України. «Негормональна корекція симптомів клімаксу у жінок». *** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.