Гормональна терапія при клімаксі

Таблетки у блістерах

Менопаузальну (замісну) гормональну терапію (МГТ) призначають, щоби частково компенсувати знижену функцію яєчників, дефіцит статевих гормонів, а отже, покращити стан жінок, забезпечити профілактику пізніх обмінних порушень (остеопороз, хвороби серця тощо). Для цього лікар індивідуально, з урахуванням стану здоров’я жінки і супутніх захворювань, вибирає для кожної пацієнтки оптимальний препарат у мінімальні ефективні дозі. Згідно з офіційним документом, для більшості жінок віком понад 50 років прийом гормональних препаратів має становити близько 5 років для полегшення/усунення симптомів менопаузи*.

Що таке гормональні препарати, які їхні назви?

Препарати для менопаузальної гормональної терапії – це як монозасоби (містять або естрогени, або прогестагени), так і комбіновані препарати (естрогени разом з прогестагенами). Який саме препарат, як його приймати або застосовувати та в якій лікарській формі (таблетки, пластир тощо), може визначити тільки лікар після ретельного медичного обстеження жінки та проведення лабораторних досліджень.

Пити чи не пити гормони при клімаксі?

На це запитання жінка може знайти відповідь лише з допомогою лікаря, а ще краще – кількох. Якщо проконсультуватися з 2-3 фахівцями (гінекологами, гінекологами-ендокринологами), і всі вони порадять препарати менопаузальної гормональної терапії, то варто до їхніх слів дослухатися. Сучасні гормональні препарати містять мікродози гормонів. Побічні реакції при їх прийомі з’являються не завжди. Навпаки, деяким жінкам такі засоби допомагають не тільки позбутися ознак клімактеричного синдрому, а й, наприклад, зберегти стрункість. Але у разі, якщо ваш організм погано сприйняв гормональну терапію, варто спробувати вітамінно-мінеральні комплекси з фітоестрогенами для підтримки жіночого організму у віці 45+.

Протипоказання до прийому гормональних препаратів при клімаксі

Протипоказання до прийому гормональних препаратів при клімаксі бувають абсолютні та відносні. До перших належать стани, коли препарати менопаузальної гормональної терапії (МГТ) приймати не можна ні в якому разі:

  • Залежні від жіночих статевих гормонів злоякісні пухлини, що були у минулому, або є підозра на їх розвиток (рак молочних залоз, ендометрію, менінгіома тощо).
  • Вагінальні кровотечі нез’ясованої природи.
  • Нелікована гіперплазія ендометрію.
  • Наявна венозна тромбоемболія (тромбоз глибоких вен, тромбоемболія легеневих артерій) або ця недуга у минулому.
  • Тромбофілія (наприклад, дефіцит протеїну С, протеїну S або антитромбіну ІІІ).
  • Нещодавні тромбоемболічні захворювання артерій (стенокардія, інфаркт міокарда).
  • Гострі захворювання печінки, порушення її функцій через такі захворювання у минулому.
  • Гіперчутливість до діючих речовин або до будь-якої з допоміжних речовин препарату.
  • Порфірія.

До відносних протипоказань, коли можливість прийому засобів МГТ розглядає лікар, належать: лейоміома матки, ендометріоз, мігрень, сімейна (спадкова) гіпертригліцеридемія, жовчнокам’яна хвороба, епілепсія, підвищений ризик розвитку раку молочної залози*.

*Національний консенсус щодо ведення пацієнток у клімактерії / Під ред. де Вільєрс Т., Татарчук Т.Ф. // Репродуктивна ендокринологія, 2016, №1(27).

Читайте також
Жінка тримає календар місячних

Затримка місячних при клімаксі

У жінок віком після 40 років може траплятися затримка місячних. Це буває ознакою того, що розпочалася гормональна перебудова організму – перехід до клімаксу. Такий стан речей є нормальним і природним.…
ДЕТАЛЬНІШЕ
Вітаміни в капсулах і таблетках

Які вітаміни пити при клімаксі

Багато міжнародних організацій та медичних товариств (FDA, FFDCA, USP, WHI, WHO) рекомендують вітамінні комплекси жінкам для корекції гормональних порушень1. Фахівці цих інституцій наголошують на тому, що їх бажано приймати ще…
ДЕТАЛЬНІШЕ
Щитоподібна залоза

Клімакс і щитоподібна залоза

У жінок проблеми із гормонами щитоподібної залози виникають набагато частіше, ніж у чоловіків. Інколи вони маскуються під симптоми наближення клімаксу*. Приміром, при гіпотиреозі (низька активність залози і нестача її гормонів…
ДЕТАЛЬНІШЕ

Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи

На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Велика Британія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.25.04.02 * Під висловом “№1 у Великій Британії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великій Британії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 7 вересня 2025 року.” **Журнал «Здоров’я України» № 11-12 (384-385), червень 2016 р.  Г.І. Резніченко, д.м.н., професор, Н. Ю. Резніченко, к.м.н., В. Ю. Потебня, к.м.н., Запорізька медична академія післядипломної освіти МОЗ України. «Негормональна корекція симптомів клімаксу у жінок». *** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.

Меню
Menopace
Огляд конфіденційності

На цьому сайті використовуються файли cookie, що дозволяє нам забезпечити найкращу якість обслуговування користувачів. Інформація про файли cookie зберігається у вашому браузері та виконує такі функції, як розпізнавання вас при поверненні на наш сайт та допомога нашій команді у розумінні того, які розділи сайту ви вважаєте найцікавішими та кориснішими.