Гормони, що визначають клімакс

гормоны при климаксе

Аналіз крові на гормони не є обов’язковим для підтвердження настання клімаксу. Перехід до менопаузи легко може визначити сама жінка, а лікар-гінеколог це лише підтвердить під час огляду та консультації. Про наближення клімаксу можуть свідчити:

 • вік – у середньому 45-50 років;
 • відсутність менструацій або порушення циклу протягом кількох місяців;
 • наявність припливів;
 • перепади настрою;
 • вагінальна сухість.

Потреба здавати кров на гормони може виникнути, якщо клімакс настав зарано (до 40 років), якщо у жінки видалено матку, або якщо клімактеричний синдром має важкий і надто тривалий перебіг.

Аналізи на гормони при клімаксі

Про клімакс свідчать такі гормональні показники:

 • зростання рівня фолікулостимулювального гормону;
 • індекс лютеїнізувального гормону/фолікулостимулювального гормону – менше одиниці;
 • низький рівень естрадіолу (< 80 пмоль/л) і прогестерону;
 • можливе відносне збільшення кількості андрогенів (чоловічих статевих гормонів);
 • низький рівень глобуліну, що зв’язує статеві гормони;
 • зниження рівня інгібіну, що посилюється;
 • зменшення кількості антимюллерівського гормону (маркер резерву яєчників)*.

Слід зауважити, що рівень гормонів у організмі постійно коливається, тому буває важко правильно інтерпретувати результати гормонального аналізу.

* Дубоссарська З.М., Дубоссарська Ю.О. Еволюція уявлень про клімактерій та менеджмент менопаузи // Медичні аспекти здоров’я жінки, 2010, №5-6 (33-34), с. 26-29.

ФСГ при клімаксі норма/як впливає?

При клімаксі концентрація фолікулостимулювального громону (ФСГ) в крові зростає в 4-5 разів. Це, як і зміна рівня лютеїнізувального гормону (ЛГ), відбувається у відповідь на зниження в крові естрадіолу. Кількість ФСГ при менопаузі більша, ніж ЛГ. Рівень ФСГ вважається підвищеним, якщо його концентрація в два і більше рази вища за середню концентрацію для жінки репродуктивного віку, виміряну в ранню фолікулінову фазу (більш як 30 мМО/л).

Норми ФСГ за фазами менструального циклу:

 • фолікулінова – 3,5-12,5 мМЕ/мл;
 • овуляторна – 4,7-21,5 мМЕ/мл;
 • лютеїнова – 1,7-7,7 мМЕ/мл.

У постменопаузі – 25,8-134,8 мМЕ/мл**.

** Лабораторная служба Хеликс (https://helix.ru/)

Лютеїнізувальний гормон при менопаузі, норма/як впливає?

У жінок репродуктивного віку лютеїнізувальний гормон (ЛГ) контролює дозрівання яйцеклітини і овуляцію, бере участь в утворенні жовтого тіла (тимчасова залоза, що утворюється під час овуляції), а також у секреції естрогенів. При менопаузі для стимулювання синтезу естрогенів і прогестерону ЛГ швидко збільшується у кількості – порівняно з дітородним періодом у 2-10 разів. Рівень (ЛГ) оцінюють не окремо, а у співвідношенні з кількістю фолікулостимулювального гормону (ФСГ). Першого має бути трохи менше, ніж другого. Про тяжку форму клімактеричного синдрому свідчить низький індекс ЛГ/ФСГ, що становить 0,1-0,2 (при фізіологічному клімаксі цей показник 0,7-0,8)*. Зависока кількість ЛГ може сигналізувати не про клімакс, а про полікістоз яєчників, пухлину, ниркову недостатність.

Норми ЛГ за фазами менструального циклу:

 • фолікулінова – 2,4-12,6 мМЕ/мл;
 • овуляторна – 14-96 мМЕ/мл;
 • лютеїнова – 1,0-11,4 мМЕ/мл;

У постменопаузі – 7,7-59 мМЕ/мл**.

*  Дубоссарська З.М., Дубоссарська Ю.О. Еволюція уявлень про клімактерій та менеджмент менопаузи // Медичні аспекти здоров’я жінки, 2010, №5-6 (33-34), с. 26-29.

**  Лабораторная служба Хеликс (https://helix.ru/)

Естрогени при менопаузі, норма/як впливають?

При менопаузі рівень естрогенів (естрадіол, естрон і естріол) порівняно з дітороднім віком зніжується вдвічі. Насамперед, зменшується синтез естрогену яєчниками, його починає замінювати естрадіол, вироблення якого стимулюється підвищеним вмістом у крові фолікулостимулювального громону (ФСГ). З часом відбувається і зниження рівня естрадіолу, що призводить до появи симптомів клімаксу. Щоправда, надто високий рівень естрадіолу у жінок в менопаузі – це теж погано. При його надлишку можливі патології матки (гіперплазія) і молочних залоз, розвиток злоякісних новоутворень, гіперфункція щитоподібної залози (тиреотоксикоз).*** У плані самопочуття зависокі показники естрадіолу проявляються набряками, постійною сонливістю, дратівливістю, болісними відчуттями в молочних залозах. Норма естрадіолу в менопаузі становить від 0 до 54,7 пг/мл2.****

*** Гормоны при климаксе: пролактин, прогестерон, ФСГ, ЛГ. Детская Городская Больница г. Калуга

**** Медицинская лаборатория «Новая диагностика»

Пролактин при менопаузі, норма/як впливає?

Після 40 років секреція деяких гормонів, зокрема пролактину, поступово зменшується. При менопаузі збільшення вироблення пролактину може призвести до уповільнення метаболізму. Ендокринна система відповідає на цей процес підвищенням маси тіла. Для жінок у менопаузі важливіше мати низький показник пролактину. Однак слід враховувати, що на зменшення синтезу пролактину гіпофізом організм може зреагувати головним болем і нестабільністю нервової системи (підвищеною дратівливістю, перепадами настрою). *** Після настання клімаксу нормою вважаються показники пролактину в межах 3–15 нг/мл (170–330 мМО/мл)2. ****

*** Гормоны при климаксе: пролактин, прогестерон, ФСГ, ЛГ. Детская Городская Больница г. Калуга.
**** Пролактин: норма у женщин по возрасту (https://littleone.com).

Як вирівняти гормональний фон при клімаксі

Сучасна медицина має великий арсенал, що допомагає вирівняти гормональний фон при клімаксі та зменшити або усунути пов’язані з ним неприємні симптоми. Це і фітозасоби, і гормональні препарати, які коригують кількість статевих гормонів у жіночому організмі. Такі медикаменти мають форму таблеток, які приймають всередину, крапель, свічок, тампонів та кремів. Рекомендувати якийсь конкретний засіб неможливо, бо кожна жінка потребує індивідуального підходу. Багато чого залежить від її віку, супутніх захворювань та інших факторів. Консультація фахівця дуже важлива, однак є і універсальні засоби. Це, насамперед, полівітамінно-мінеральні комплекси, створені спеціально для жінок віком від 40 років, які переживають гормональні зміни. Так, Менопейс містить основні вітаміни, соєві ізофлавони, що мають естрогеноподібну дію (не є гормонами), мікро- та макроелементи, зокрема бор, який сприяє зменшенню припливів та інших симптомів клімаксу.

менопейс menopace
менопейс menopace
менопейс menopace
Читайте також

Гормональний дисбаланс

Людський організм не дарма порівнюють із космосом. Як зірок, галактик, планет, туманностей, комет та чорних дірок у Всесвіті, у ньому теж дуже багато всього: органи, системи, різні тканини та клітини,…
ДЕТАЛЬНІШЕ
болит молочная железа

Біль у молочних залозах при клімаксі

При переході до менопаузи організм жінки зазнає гормональних змін, пов’язаних із поступовим згасанням репродуктивної функції. Скорочується синтез статевих гормонів прогестерону і естрогенів, співвідношення між ними стають нестабільними. Це провокує  різні…
ДЕТАЛЬНІШЕ
климакс

Затяжні місячні при клімаксі

Більшість жінок віком понад 40 років помічають, що характер і тривалість менструацій у них починають змінюватися. Річ у тім, що в цьому віці розпочинається поступова перебудова гормональної системи, що впливає…
ДЕТАЛЬНІШЕ

Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи

На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Великобританія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.20.09.01 * Під висловом “№1 у Великобританії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великобританії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 1 грудня 2018 року.” ** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.

менопейс menopace
Меню