Ранній клімакс

климакс на ранней стадии

Ранній клімакс, або первинна (передчасна) оваріальна недостатність, – це менопауза до 42–45 років. Її діагностують приблизно у 5% жінок*. Про ранній клімакс можуть свідчити припливи жару, відсутність менструацій і зміни в емоційному стані. Передчасний клімакс зумовлюють різні причини:

  • хронічні запальні гінекологічні захворювання, оперативні втручання на органах репродуктивної системи;
  • аутоімунні захворювання (порушення в діяльності щитоподібної залози, діабет, недостатність кори надниркових залоз);
  • відсутність пологів;
  • стреси;
  • спадкові хромосомні дефекти, що передаються по материнській лінії;
  • порушення балансу гормонів, що призводить до патологічних збоїв в роботі яєчників;
  • пристрасть до тютюнопаління (приблизно 15% пацієнток з раннім клімаксом багато курять);
  • хіміотерапія і опромінення, що застосовуються для лікування онкозахворювань.

Варто взяти до уваги й те, що жирова тканина відіграє значну роль в утворенні та накопиченні естрогенів, тому у худорлявих жінок симптоми переходу до менопаузи загалом з’являються раніше, ніж у жінок з нормальною вагою або з ожирінням. Також настання менопаузи віддаляє використання комбінованих оральних контрацептивів.

Чим небезпечний ранній клімакс

Ранній клімакс дуже небезпечний, адже характерні вікові зміни розпочинаються в організмі жінки задовго до того, як це визначено природою. Основні ризики передчасної менопаузи – це розвиток атеросклерозу, негативні зміни ліпідного профілю, тобто збільшення рівня холестерину, з якого утворюються атеросклеротичні бляшки і тромби. Внаслідок браку естрогенів збільшується накопичення жиру в зоні живота, що є маркером високого ризику серцево-судинних недуг, може з’явитися інсулінорезистентність.  Відповідно, для жінок з раннім клімаксом суттєво збільшуються ймовірність смертельно небезпечних захворювань – інфаркту міокарда та мозкового інсульту, а також цукрового діабету.  Ще одна загроза передчасного клімаксу – ранній остеопороз, який призводить до втрати кістковою тканиною щільності й міцності, а отже – до переломів кісток без особливого навантаження чи травм. Через остеопороз навіть незграбний рух може стати причиною перелому кістки.

Наслідки раннього клімаксу

Серед наслідків раннього клімаксу також слід згадати урогенітальні порушення – сухість, свербіж і подразнення слизової оболонки піхви, проблеми із сексом (дискомфорт і біль при статевому акті). Негативним наслідком клімаксу, і раннього також, є погіршення пам’яті та здатності сприймати та засвоювати інформацію. Ці когнітивні здібності погіршуються через виснаження триптофану і серотоніну в мозку, яке відбувається внаслідок зменшення кількості естрогенів**. Головне ж те, що молоді жінки через неможливість народити дитину почуваються неповноцінними, нещасними, впадають у депресію (до неї схильні 20%) і втрачають інтерес до життя. Щоб до цього не дійшло, слід шукати причину передчасного клімаксу і намагатися її усунути. В будь-якому разі, організму необхідно вчасно надати необхідну підтримку: підтримати вітаміно-мінеральний баланс та баланс гормонів. В такому випадку неприємні відчуття будуть мінімізовані і  жінка зможе жити нормальним життям.

*Венцківська І.Б., Загородня О.С., Наритник Т.Т. Раннє припинення менструальної функції: сучасні погляди на патогенез і наслідки // Репродуктивна ендокринологія, 2019, №4 (48).
**Дубоссарська З.М., Грек Л.П. Концепція лікування клімактеричного періоду // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України, 2019, №2.

менопейс menopace
менопейс menopace
менопейс menopace
Читайте також

Гормональний дисбаланс

Людський організм не дарма порівнюють із космосом. Як зірок, галактик, планет, туманностей, комет та чорних дірок у Всесвіті, у ньому теж дуже багато всього: органи, системи, різні тканини та клітини,…
ДЕТАЛЬНІШЕ
болит молочная железа

Біль у молочних залозах при клімаксі

При переході до менопаузи організм жінки зазнає гормональних змін, пов’язаних із поступовим згасанням репродуктивної функції. Скорочується синтез статевих гормонів прогестерону і естрогенів, співвідношення між ними стають нестабільними. Це провокує  різні…
ДЕТАЛЬНІШЕ
климакс

Затяжні місячні при клімаксі

Більшість жінок віком понад 40 років помічають, що характер і тривалість менструацій у них починають змінюватися. Річ у тім, що в цьому віці розпочинається поступова перебудова гормональної системи, що впливає…
ДЕТАЛЬНІШЕ

Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи

На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Великобританія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.20.09.01 * Під висловом “№1 у Великобританії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великобританії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 1 грудня 2018 року.” ** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.

менопейс menopace
Меню