Ранній клімакс

климакс на ранней стадии

Ранній клімакс, або первинна (передчасна) оваріальна недостатність, – це менопауза до 42–45 років. Її діагностують приблизно у 5% жінок*. Про ранній клімакс можуть свідчити припливи жару, відсутність менструацій і зміни в емоційному стані. Передчасний клімакс зумовлюють різні причини:

  • хронічні запальні гінекологічні захворювання, оперативні втручання на органах репродуктивної системи;
  • аутоімунні захворювання (порушення в діяльності щитоподібної залози, діабет, недостатність кори надниркових залоз);
  • відсутність пологів;
  • стреси;
  • спадкові хромосомні дефекти, що передаються по материнській лінії;
  • порушення балансу гормонів, що призводить до патологічних збоїв в роботі яєчників;
  • пристрасть до тютюнопаління (приблизно 15% пацієнток з раннім клімаксом багато курять);
  • хіміотерапія і опромінення, що застосовуються для лікування онкозахворювань.

Варто взяти до уваги й те, що жирова тканина відіграє значну роль в утворенні та накопиченні естрогенів, тому у худорлявих жінок симптоми переходу до менопаузи загалом з’являються раніше, ніж у жінок з нормальною вагою або з ожирінням. Також настання менопаузи віддаляє використання комбінованих оральних контрацептивів.

Чим небезпечний ранній клімакс

Ранній клімакс дуже небезпечний, адже характерні вікові зміни розпочинаються в організмі жінки задовго до того, як це визначено природою. Основні ризики передчасної менопаузи – це розвиток атеросклерозу, негативні зміни ліпідного профілю, тобто збільшення рівня холестерину, з якого утворюються атеросклеротичні бляшки і тромби. Внаслідок браку естрогенів збільшується накопичення жиру в зоні живота, що є маркером високого ризику серцево-судинних недуг, може з’явитися інсулінорезистентність.  Відповідно, для жінок з раннім клімаксом суттєво збільшуються ймовірність смертельно небезпечних захворювань – інфаркту міокарда та мозкового інсульту, а також цукрового діабету.  Ще одна загроза передчасного клімаксу – ранній остеопороз, який призводить до втрати кістковою тканиною щільності й міцності, а отже – до переломів кісток без особливого навантаження чи травм. Через остеопороз навіть незграбний рух може стати причиною перелому кістки.

Наслідки раннього клімаксу

Серед наслідків раннього клімаксу також слід згадати урогенітальні порушення – сухість, свербіж і подразнення слизової оболонки піхви, проблеми із сексом (дискомфорт і біль при статевому акті). Негативним наслідком клімаксу, і раннього також, є погіршення пам’яті та здатності сприймати та засвоювати інформацію. Ці когнітивні здібності погіршуються через виснаження триптофану і серотоніну в мозку, яке відбувається внаслідок зменшення кількості естрогенів**. Головне ж те, що молоді жінки через неможливість народити дитину почуваються неповноцінними, нещасними, впадають у депресію (до неї схильні 20%) і втрачають інтерес до життя. Щоб до цього не дійшло, слід шукати причину передчасного клімаксу і намагатися її усунути. В будь-якому разі, організму необхідно вчасно надати необхідну підтримку: підтримати вітаміно-мінеральний баланс та баланс гормонів. В такому випадку неприємні відчуття будуть мінімізовані і  жінка зможе жити нормальним життям.

*Венцківська І.Б., Загородня О.С., Наритник Т.Т. Раннє припинення менструальної функції: сучасні погляди на патогенез і наслідки // Репродуктивна ендокринологія, 2019, №4 (48).
**Дубоссарська З.М., Грек Л.П. Концепція лікування клімактеричного періоду // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України, 2019, №2.

менопейс menopace
менопейс menopace
менопейс menopace
Читайте також
болит молочная железа

Біль у молочних залозах при клімаксі

При переході до менопаузи організм жінки зазнає гормональних змін, пов’язаних із поступовим згасанням репродуктивної функції. Скорочується синтез статевих гормонів прогестерону і естрогенів, співвідношення між ними стають нестабільними. Це провокує  різні…
ДЕТАЛЬНІШЕ
узловая миома матки

Вузлова міома матки при клімаксі

Серед гінекологічних захворювань дуже поширена вузлова міома матки (інші назви лейоміома, фіброміома). За різними даними один чи кілька міоматозних вузлів є у  32–70 % жінок. Формуватися вони починають у репродуктивному…
ДЕТАЛЬНІШЕ
климакс

Затяжні місячні при клімаксі

Більшість жінок віком понад 40 років помічають, що характер і тривалість менструацій у них починають змінюватися. Річ у тім, що в цьому віці розпочинається поступова перебудова гормональної системи, що впливає…
ДЕТАЛЬНІШЕ

Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи

На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Великобританія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.20.09.01 * Під висловом “№1 у Великобританії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великобританії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 1 грудня 2018 року.” ** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.

менопейс menopace
Меню