Вузлова міома матки при клімаксі

узловая миома матки

Серед гінекологічних захворювань дуже поширена вузлова міома матки (інші назви лейоміома, фіброміома). За різними даними один чи кілька міоматозних вузлів є у  32–70 % жінок. Формуватися вони починають у репродуктивному віці, тобто коли жінка ще може народити дитину. А от виявляють міому переважно вже після 40 років і пізніше, у період переходу до менопаузи.

Що таке вузлова міома матки

Міома матки – це доброякісна пухлина, що утворюється з м’язових клітин матки внаслідок порушення балансу статевих та інших гормонів в організмі. Причин утворення та зростання вузлової міоми матки багато:

– надто ранній (у 9–10 років) чи пізній (після 14,5 років) початок менструацій;
– значна щомісячна менструальна крововтрата;
– пізній початок статевого життя (24–27 років);
– нерегулярні статеві стосунки;
– значна кількість зроблених абортів;
– наявність артеріальної гіпертензії (високий кров’яний тиск), ожиріння;
– малорухомий спосіб життя;
– стреси, емоційні навантаження.

Вузол на матці може бути як зовсім невеликий, так і значний за обсягом.  І динаміка розвитку захворювання теж суто індивідуальна: у однієї жінки міома росте досить швидко, а в іншої – роками залишається практично незмінною.

До онкології  вузлова міома тіла матки не має жодного стосунку. Ймовірність злоякісного переродження міоми незначна. Навпаки, після настання менопаузи розміри міоми, як правило, зменшуються.

Виявлення міоми не означає, що потрібно негайно розпочинати прийом гормональних ліків чи робити хірургічну операцію, якщо немає ніяких неприємних відчуттів. Зазвичай лікар просто спостерігає за цією патологією роками, тож не варто пропускати чергові візити до нього. Приблизно раз на півроку треба проходити гінекологічний огляд.

Вузлова міома матки

Ознаки вузлової міоми матки

Наявність у матці міоми не завжди якось проявляється. Більшість жінок дізнаються про неї випадково при огляді у гінеколога і проведенні вагінального ультразвукового дослідження. Однак небезпека все ж таки є. Міома може проявлятися такими симптомами:

  • тупий ниючий біль унизу живота;
  • дуже значний обсяг менструальних кровотеч (гіперполіменорея);
  • анемія, тобто слабкість і підвищена стомлюваність, задишка, порушення з боку серця через зниження рівня гемоглобіну крові внаслідок великої щомісячної крововтрати;
  • погіршення функцій суміжних органів, якщо міома велика за розміром і тисне на них (порушення сечовипускання та випорожнення кишечника);
  • картина гострого живота, тобто дуже сильний, нестерпний біль у животі та попереку, що свідчить про перекрут ніжки міоматозного вузла, його інфаркт або некроз. У такому випадку потрібна невідкладна медична допомога, бо є загроза життю жінки.

Лікування міоми під час клімаксу

Лікування міоми матки під час клімаксу потрібне, якщо є пов’язані з нею неприємні симптоми – біль унизу живота, маткові кровотечі, порушення в роботі інших тазових органів тощо. Така терапія може бути консервативною (прийом медикаментів) і оперативною (хірургічне втручання).

Як зменшити міому в розмірі – знають гінекологи-ендокринологи. У більшості випадків призначені ними лікарські засоби допомагають усунути чи скоротити в обсязі як вузли на матці, так і симптоми захворювання. Боятися лікувати вузлову міому матки гормональними препаратами не варто. Якщо такий засіб правильно підібраний, то його побічні ефекти зведені до мінімуму. Можна не набрати зайву вагу, а навпаки, скинути кілька кілограмів.

Однак є випадки, коли ліки не допомагають. Операцію, як правило, проводять, якщо:

– розмір пухлини більший, ніж матка на 13–14 тижні вагітності;
– є ознаки стиснення міомою сусідніх органів (часте сечовипускання, порушення випорожнення кишечника);
– міома  швидко росте, на 4–5 тижнів умовної вагітності на рік, а ліки не допомагають це зупинити;
– є велика ймовірність перекруту ніжки міоматозного вузла і його некрозу (залежить від місця розташування міоми);
– сильний біль через стиснення міомою нервових сплетінь;
– поєднання міоми матки з іншими патологіями статевих органів (гіперплазія ендометрію, кісти яєчників, поліпи, опущення матки).

Жінкам з міомою зараз роблять не тільки радикальні операції з видаленням матки і одного чи обох яєчників, а й малотравматичні, з максимальним збереженням органів, наприклад, проводять  селективну емболізацію артерій (ЕМА) або використовують метод ультразвукової аблації вузлів (HIFU), що дає змогу зберегти матку.

У більшості ж випадків при міомі потрібно приймати ліки. Як правило, призначають гормональні препарати. Однак є багато протипоказань для їх прийому, до того ж жінки відмовляються від такого способу лікування.

Альтернативою застосуванню гормональних препаратів може бути комплексна симптоматична терапія. Тобто якщо жінку найбільше турбує біль, їй допоможе знеболюваний засіб (ібупрофен, напроксен тощо). Якщо їй потрібно зменшити обсяг крові при менструації чи припинити кровотечі, стане у пригоді, наприклад, настоянка водяного перцю. У випадку переважання нервовості, дратівливості допоможе заспокійливий препарат. При «стрибках» артеріального тиску потрібно приймати ліки, що його стабілізують.

Є також універсальний засіб, який стане у пригоді всім жінкам із вузловою міомою матки. Це Менопейс Оріджинал – спеціальний полівітамінно-мінеральний комплекс з рослинними екстрактами, фітокомпонентами і мінералами (насамперед, з бором), створений для жінок, які  перебувають у переході до менопаузи або вже у періоді клімаксу. Менопейс Оріджинал м’яко гальмує гормональні зміни, що призводять до розвитку вузлової міоми матки. Для посилення позитивного ефекту можна також приймати Менопейс Плюс, в якому базова формула додатково посилена екстрактами лікарських рослин, які діють подібно до власних статевих гормонів жіночого організму.

Застосування Менопейс Оріджинал і Менопейс Плюс не тільки перешкоджає формуванню і росту вузлової міоми матки, а й впливає на інші симптоми клімаксу, насамперед, зменшує припливи, емоційну нестабільність, пітливість, серцебиття тощо. Ці засоби фармацевтичної компанії «Вітабіотикс» (Велика Британія) користуються великим попитом в Україні, їх радять фахівці і з успіхом застосовують мільйони жінок.

менопейс menopace
менопейс menopace
менопейс menopace
Читайте також

Гормональний дисбаланс

Людський організм не дарма порівнюють із космосом. Як зірок, галактик, планет, туманностей, комет та чорних дірок у Всесвіті, у ньому теж дуже багато всього: органи, системи, різні тканини та клітини,…
ДЕТАЛЬНІШЕ
болит молочная железа

Біль у молочних залозах при клімаксі

При переході до менопаузи організм жінки зазнає гормональних змін, пов’язаних із поступовим згасанням репродуктивної функції. Скорочується синтез статевих гормонів прогестерону і естрогенів, співвідношення між ними стають нестабільними. Це провокує  різні…
ДЕТАЛЬНІШЕ
климакс

Затяжні місячні при клімаксі

Більшість жінок віком понад 40 років помічають, що характер і тривалість менструацій у них починають змінюватися. Річ у тім, що в цьому віці розпочинається поступова перебудова гормональної системи, що впливає…
ДЕТАЛЬНІШЕ

Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи

На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Великобританія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.20.09.01 * Під висловом “№1 у Великобританії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великобританії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 1 грудня 2018 року.” ** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.

менопейс menopace
Меню