За статистикою від 25 до 50% жінок у період клімаксу скаржаться на проблеми зі сном. Причому під час пременопаузи, тобто початкового етапу переходу до клімаксу (він розпочинається приблизно у 40 років), безсоння виникає у жінок зрідка. У перименопаузі, під час поступового згасання функції яєчників, жінки частіше відчувають труднощі із засинанням, а в постменопаузі (після остаточного припинення менструацій) їх більше турбує те, що вони прокидаються надто рано або взагалі вночі. Ще одна проблема періоду постменопаузи – хропіння і короткотривалі зупинки дихання під час сну (апное), що створює загрозу кисневого голодування клітин організму.
Безсоння при клімаксі

Причини безсоння при клімаксі
Головні причини безсоння при клімаксі пов’язані зі змінами у гормональному балансі та обміні речовин, які відбуваються з віком. У жіночому організмі стає замало статевих гормонів, які крім основних мають ще й такі функції:
- прогестерону притаманна пряма заспокійлива дія, тому він сприяє легкому засинанню;
- естрогени також прискорюють засинання, перешкоджають пробудженню вночі та збільшують загальну тривалість сну.
Крім того, під час менопаузи змінюється секреція мелатоніну в організмі: кількість цього гормону, який безпосередньо відповідає за міцний і здоровий сон, найвища вранці, хоча у нормі вона має бути такою ввечері. Чим більше у жінки виражені симптоми клімаксу (клімактеричний синдром), тим більше буде порушена циклічність синтезу мелатоніну і, відповідно, тим гірше вона спатиме*.
Ще одна значна причина безсоння під час клімаксу – це нічні припливи. Через відчуття жару та підвищене потовиділення жінка може прокидатися кілька разів за ніч, потім довго не спати, а на ранок почуватися сонною і знесиленою.
Як нормалізувати і поліпшити сон при клімаксі, позбутися безсоння
Для покращенню сну при клімаксі потрібно:
- збільшити фізичні навантаження при малорухомому способі життя;
- не їсти за 2–3 години до сну, не переїдати під час вечері;
- не сидіти перед сном за комп’ютером чи телевізором.
Важливо, щоб у спальні було прохолодно, температура повітря має бути на вища за 20–22 °С. Розслабитися і заснути допомагає прийом теплої ванни, читання книжки тощо.
Якщо цих заходів буде недостатньо, потрібно нормалізувати гормональний баланс, надати підтримку нервовій системі щоб досягти розслаблення та спокою ввечері перед сном. Можна спробувати застосовувати Менопейс Найт. Комплекс містить 24 компоненти (фітоестрогени, вітаміни, мінерали та рослинні екстракти такі як екстракти ромашки і хмелю для прийому ввечері перед сном.
* Мадаева И.М., Семенова Н.В., Данусевич И.Н., Колесникова Л.И. Климактерический синдром, расстройства сна и мелатонин // Эффективная фармакотерапия. Неврология, спецвыпуск «Сон и его расстройства», 2019, №4.
Заспокійливі препарати при клімаксі
Гормональна терапія при клімаксі
Які вітаміни пити при клімаксі
Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи
На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Велика Британія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.25.04.02 * Під висловом “№1 у Великій Британії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великій Британії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 7 вересня 2025 року.” **Журнал «Здоров’я України» № 11-12 (384-385), червень 2016 р. Г.І. Резніченко, д.м.н., професор, Н. Ю. Резніченко, к.м.н., В. Ю. Потебня, к.м.н., Запорізька медична академія післядипломної освіти МОЗ України. «Негормональна корекція симптомів клімаксу у жінок». *** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.