Жінки в Україні упереджено ставляться до менопаузальної (замісної) гормональної терапії (МГТ або ЗГТ), тому що вона має побічні ефекти і не всім підходить. Усувати прояви клімаксу вони прагнуть за допомогою негормональних засобів, що діють м’якше і краще переносяться. Деякі з них має призначати лікар, але є і такі, що жінка може придбати в аптеці без рецепта.
Негормональні засоби при клімаксі

Сучасна негормональна терапія при клімаксі
Арсенал сучасних негормональних засобів для усунення симптомів клімаксу досить великий. До них належать як препарати синтетичного, так і природного походження. Кращі негормональні препарати при клімаксі визначено у документі під назвою «Національний консенсус щодо ведення пацієнток у клімактерії»*:
- Засіб з гормоноподібною дією тиболон – регулятор активності естрогенів. Він має таку саму ефективність, як препарати МГТ, щодо припливів та симптомів з боку сечостатевої системи, збільшує мінеральну щільність кісткової тканини (корисно для профілактики остеопорозу), але практично не чинить негативного впливу на стан молочних залоз і ендометрію, тобто більш безпечний.
- Прийом амінокіслоти β-аланіну дає змогу швидко, протягом лічених хвилин, зняти судинний пароксизм для усунення припливів.
- Протисудомний препарат габапентин знижує частоту та інтенсивність вазомоторних симптомів, зокрема припливів, серцебиття і головного болю.
- Засоби рослинного походження, що мають естрогеноподібну дію. Вони сприяють зниженню частоти та інтенсивності припливів, зумовлюють антидепресивну дію та позитивно впливають на інші прояви клімактеричного синдрому, однак при цьому не спричиняють негативної дії на ендометрій матки та молочні залози**. Такі засоби діють як антагоністи естрогену в молочних залозах і ендометрії, що перешкоджає розвитку там новоутворень і небажаних змін у тканинах (розвитку пухлин, міом, гіперплазії тощо). Водночас ці рослинні препарати стимулюють утворення потрібних організму жінки естрогенів у кістках і жировій тканині. Йдеться про засоби, що містять екстракти циміцифуги (прутняка звичайного), сої, червоної конюшини, кореня дикого ямсу, сангвінарії канадської. Аналогічну дію мають також синтетичні препарати тамоксифен і ралоксифен.
Рослинні препарати –замінники гормонів при клімаксі
Серед негормональних засобів рослинні препарати для боротьби із симптомами клімаксу дуже популярні, і недарма. Приміром, екстракт соєвих бобів багатий на ізофлавони. Ці речовини впливають на синтез і активність статевих гормонів та внутрішньоклітинних ферментів – ароматаз, які регулюють утворення жіночих статевих гормонів не в яєчниках, які втрачають чи вже втратили цю функцію, а в інших тканинах, зокрема в жировій***. Ізофлавони сої у комбінації зі спеціальною формулою вітамінів та мінералів може надати адекватну підтримку жіночому організму в період клімактерію, під час та після менопаузи.
*Національний консенсус щодо ведення пацієнток у клімактерії / Під ред. де Вільєрс Т., Татарчук Т.Ф. // Репродуктивна ендокринологія, 2016, №1(27).
**Колотуша В.Г. Психопатологічні прояви у жінок в перименопаузальний період та можливості їх корекції негормональними методами // Превентивна медицина. Психоневрологія, 2014, №3–4 (179–180).
***Національний консенсус щодо ведення пацієнток у клімактерії / Під ред. де Вільєрс Т., Татарчук Т.Ф. // Репродуктивна ендокринологія, 2016, №1(27).
Заспокійливі препарати при клімаксі
Гормональна терапія при клімаксі
Menopace від Vitabiotics | Допоможе під час менопаузи
На правах реклами. Дієтичні добавки. Не є лікарськими засобами. Виробник: Вітабіотикс, Велика Британія. Представник: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», 08132, Україна, Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола 43. DM.UA.MEN.25.04.02 * Під висловом “№1 у Великій Британії» мається на увазі той факт, що виробник ВІТАБІОТИКС являється лідером в грошовому вимірі та в упаковках по продажам з аптек у Великій Британії в категорії вітаміни. Джерело: The Nielsen Company. Період: 52 тижні до 7 вересня 2025 року.” **Журнал «Здоров’я України» № 11-12 (384-385), червень 2016 р. Г.І. Резніченко, д.м.н., професор, Н. Ю. Резніченко, к.м.н., В. Ю. Потебня, к.м.н., Запорізька медична академія післядипломної освіти МОЗ України. «Негормональна корекція симптомів клімаксу у жінок». *** “Остеопороз — безмолвный костный «вор»”. Схiдноєвропейський журнал внутрiшньої та сiмейної медицини, 2015, № 1. Проф. Л.М. Пасіешвілі Харківський національний медицинський університет. Кафедра загальної практики-сімейної медицини та внутрішньої медицини.