Біль у грудях у жінок частіше за все зумовлений циклічними гормональними коливаннями. Так, за кілька днів до менструації молочні залози нагрубають і починають боліти. Це наслідок певного збільшення у цей період гормону пролактину. Потім, з настанням місячних, баланс гормонів змінюється і біль поступово вщухає. Цей механізм щомісяця діє як у молодих жінок, так і у тих, кому понад 40 років.
Після 45-50 років відбувається поступове зниження рівня всіх статевих гормонів. У більшості жінок залозиста тканина у грудях заміщується жировою, менструації стають рідшими, тому циклічний біль і нагрубання у молочних залозах минають. Так відбувається у нормі, помірна болісність у грудях при клімаксі у разі циклічних збоїв зберігається 1-2 роки, а потім щезає разом з місячними.
У деяких жінок, які наближаються до менопаузи, виникають спонтанні, нециклічні болі у грудях. Це також наслідок гормонального дисбалансу, до якого молочні залози дуже чутливі. Жінки можуть скаржитися на відчуття важкості та біль, що ниє, пече, коле, давить. У декого при настанні клімаксу болять соски та зони ареол, змінюється їхня чутливість.
Грудні залози при клімаксі болять як обидві, так і якась одна. Це відчуття може локалізуватися в різних місцях: під пахвами, з правого або з лівого боку. Часто воно посилюється при різких рухах і натисканні. Дискомфорт у молочних залозах може супроводжуватися приливами жару.
Найчастіше біль у грудях при клімаксі виникає внаслідок:
- сильних стресів, що збивають гормональний фон;
- тривалого прийому певних лікарських засобів;
- наявності доброякісних і злоякісних пухлин.
Іноді причина болю в грудях криється не в молочних залозах. Приміром, ендокринні захворювання, що вражають щитоподібну залозу і гіпофіз, можуть супроводжуватися підвищеним синтезу пролактину. Це також буває причиною стійкого болю. Так саме можуть проявлятися міокардит, ішемічна хвороба серця, міокардіодистрофія, кардіалгія та кардіопатія.